Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Opis Projektu Flagowego

Projekt ma na celu utworzenie trzech nowych laboratoriów badawczych skoncentrowanych na zaawansowanej analizie spektroskopowej materiałów organicznych, nieorganicznych i hybrydowych. Analiza obejmie zarówno skład, jak i reaktywność chemiczną materiałów, w szczególności powierzchni, interfejsów i cienkich warstw. Zapewni to szeroki dostęp do unikalnych narzędzi do zaawansowanej analizy spektroskopowej, umożliwiając również pomiary in situ i operando przy użyciu szerokiego zakresu promieniowania (od częstotliwości radiowych przez IR, UV-vis do zakresu rentgenowskiego) w oparciu o źródła laboratoryjne i synchrotronowe. Zastosowanie mapowania 3D, trybów pracy in situ i operando sprawi, że te nowe obiekty będą unikalne w skali krajowej i międzynarodowej.

Laboratorium MAS-NMR będzie koncentrować się na charakteryzacji metodą Magnetycznego Rezonansu Jądrowego (NMR) nowych materiałów w stanie stałym, w tym na eksperymentach wielojądrowych. Analizowane będą materiały domieszkowane metalami przejściowymi, fazy magnetyczne, zeolity, zawiesiny polimerów i żeli oraz duże biomolekuły. MAS-NMR przyniesie nowe możliwości precyzyjnej analizy, tworząc pole do dogłębnego wglądu w zaprojektowane nanostruktury niosące zaplanowane właściwości

Nano-Peak zapewni najnowocześniejszą analizę spektroskopową powierzchni i ultracienkich warstw. Ultraczuła detekcja umożliwi analizę chemiczną (XPS/UPS/RAMAN/IRRAS/TPD) ekstremalnie ograniczonych ilości materiałów na poziomie monowarstw atomowych w bardzo krótkim czasie (sekundy). Dlatego też analiza in situ struktury chemicznej, stanu utlenienia nanomateriałów będzie możliwa poprzez śledzenie ich modyfikacji przy zmianie parametrów zewnętrznych, takich jak temperatura lub napromieniowanie elektronami, w sposób quasi-rzeczywisty.

O-XAS w Solaris zastosuje uzupełniające techniki absorpcji oparte na promieniowaniu rentgenowskim, które są specyficzne dla pierwiastka, struktury, wartościowości i stanu koordynacji, a zatem są szczególnie przydatne do monitorowania zmian redoks w trakcie reakcji katalitycznych. Informacje te umożliwią nam monitorowanie dynamiki katalizatora w trybie operando. W rezultacie możliwa będzie kompleksowa analiza chemiczna, która dostarczy informacji nieosiągalnych innymi technikami eksperymentalnymi i unikalnych w skali Europy Środkowo-Wschodniej.